ZIGBEE – nowoczesny protokół transmisji danych
Decydując się na instalację systemu typu smart home, chcemy, by nasz dom był nie tylko inteligentny, ale również bezpieczny. Taką pewność daje nam, pojawiający się obecnie coraz częściej w różnych urządzeniach domowych, protokół transmisji danych ZigBee. Czym jest, jak działa, a także jakie niesie za sobą zalety?
Protokół ZigBee – na czym polega?
Nowoczesny protokół transmisji danych ZigBee przeznaczony jest do zdalnej obsługi niewielkich urządzeń, które do zasilania potrzebują niewielkiej ilości energii oraz działają nawet przy niskiej przepustowości łącza. Wstępne prace nad stworzeniem protokołu rozpoczęły się już w 1998 roku. Pięć lat później jego specyfikacja została uznana za standard IEEE, a w roku 2006 pierwsze moduły z ZigBee trafiły do sprzedaży masowej. Obecnie stosowany standard protokołu występuję pod nazwą ZigBee 3.0 i spotkać go możemy w wielu urządzeniach typu smart home, np. tych z serii Tuya Smart. Protokół z powodzeniem zastępuję inne znane sposoby łączności, w tym transmisję danych przez Bluetooth oraz WiFi, znacznie przedłużając żywotność baterii urządzenia.
W jaki sposób działa system łączności bezprzewodowej ZigBee?
Urządzenia wykorzystujące standard ZigBee dzielimy na trzy podstawowe rodzaje, z których każdy pełni odmienną funkcję. Pierwszym rodzajem urządzenia jest tzw. koordynator sieci, czyli urządzenie stanowiące węzeł początkowy. W każdej sieci może pojawić się wyłącznie jeden sprzęt tego typu. Do koordynatora podłączamy pozostałe urządzenia, a jego główną rolą jest zbieranie danych. Druga grupa urządzeń ZigBee to repeatery, czyli urządzenia przekazujące sygnał i wzmacniające go. Tę funkcję pełnić mogą praktycznie wszystkie urządzenia ZigBee podłączone na stałe do prądu, np. inteligentne gniazdka sieciowe lub żarówki. Trzecim rodzajem urządzeń ZigBee są urządzenia końcowe, czyli wszystkie urządzenia, które przesyłają dane do koordynatora sieci. Sieć bezprzewodowa ZigBee pozwala na podłączanie nawet do kilkudziesięciu sprzętów za jednym razem.
W jakich urządzeniach znajdziemy system ZigBee?
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat protokół bezprzewodowy ZigBee znalazł zastosowanie w wielu urządzeniach, które możemy znaleźć w domu. Chociaż system został stworzony z myślą o technologii smart home, to coraz częściej spotykamy go również poza gospodarstwami domowymi. Urządzenia ZigBee możemy znaleźć w biurach, zakładach pracy oraz hotelach. Protokół sprawdza się również przy projektowaniu inteligentnych miast, a nawet w urządzeniach medycznych zbierających dane. W przypadku technologii smart home protokół bezprzewodowy ZigBee umożliwia łatwe i bezpieczne korzystanie z takich urządzeń jak inteligentne gniazdka, czujniki drzwi i okien, automatyczne zasłony, czujniki ruchu czy czujniki przeciwpożarowe.
Jakie są zalety ZigBee?
Protokół transmisji danych ZigBee został zaprojektowany z myślą o sprzętach, które przesyłają niewielką ilość danych. Zastosowanie systemu odciąża sieć WiFi i zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo. System przekazuje takie informacje jak poziom baterii urządzenia oraz jakość połączenia, co znacznie zwiększa jego użyteczność. Transmisja danych przez ZigBee jest uwierzytelniona, dzięki czemu do urządzenia nie podłączy się nikt przypadkowy. Komunikacja wewnątrz sieci działa dwustronnie, a sprzęty zasilane prądem mogą odgrywać rolę repeatera. Dzięki temu sieć możemy dowolnie rozszerzać w przestrzeni. Dodatkowo komunikacja między urządzeniami wykorzystującymi protokół ZigBee jest natychmiastowa. Stanowi to niewątpliwą zaletę przy obsłudze takich urządzeń jak wszelkiego rodzaju czujniki.